Fyzioterapia je jednou z najúčinnejších spôsobov terapie na liečbu ochorení pohybového aparátu, ako aj ich prevenciu. Špecializované fyzioterapeutické cvičenia správne vykonávajú a učia kvalifikovaní zdravotnícki pracovníci a fyzioterapeuti. Na základe diagnózy stanovenej lekárom a celkového obrazu príznakov sa zostaví individuálny liečebný plán, ktorý zohľadňuje zdravotný stav pacienta, jeho vek a celkovú kondíciu.

 

V ktorých prípadoch je fyzioterapia indikovaná?  

 

Fyzioterapia je indikovaná aj pri poruchách chrbtice, posturálnych poruchách, artritických zmenách či inkontinencii. Vhodne navrhnuté fyzioterapeutické cvičenia môžu tiež zmierniť zápal po operácii a urýchliť zotavenie pacienta. Cvičenia zvolené fyzioterapeutom posilňujú svaly a uvoľňujú kĺby. Takto posilnené svaly môžu byť aj riešením pri stuhnutosti šliach.

 

Fyzioterapia pomáha pri nasledujúcich ochoreniach a či symptómoch:

  • ochorenia chrbtice (osteoporóza, hernia disku, spondylóza, spondylolistéza atď.);
  • posturálne poruchy (skolióza, kyfóza, bolesti krku spôsobené sedením, bolesti chrbta, svalová stuhnutosť);
  • poruchy kĺbov (artritída, opotrebovanie);
  • metabolické poruchy, nadváha, cukrovka;
  • neurologické ťažkosti (bolesti hlavy, závraty, problémy s rovnováhou, problémy s koordináciou atď.),
  • inkontinencia,
  • komplikácie po úrazoch a operáciách (napr. po zlomeninách, natiahnutí svalov, roztrhnutí väzov);
  • príprava na operáciu a pooperačná rehabilitácia,
  • ochorenia dýchacích ciest: astma, bronchitída atď.

 

Fyzioterapeutické cvičenia môžu byť potrebné nielen na liečbu ochorenia, ale aj na udržanie zdravého stavu, aby sa zabránilo recidíve v prípade ochorenia.

Fyzioterapeutické cvičenia pri stene s použitím vlastných závaží a gymnastickej lopty.

Aké sú ciele fyzioterapie?

Fyzioterapeutické cvičenia môžu výrazne pomôcť obnoviť pôvodný rozsah pohyblivosti kĺbov (napr. v prípade podvrtnutia kolena sa koleno vráti do pôvodného stavu, odstráni sa bolesť a koleno „nevisí“) a zlepšiť funkciu rozsahu pohybivosti. Môžu pomôcť znížiť alebo dokonca odstrániť bolesť.

Môžu sa používať aj ako protiváha k sedavému spôsobu života, ktorý je dnes taký bežný, najmä na zlepšenie držania tela a stimuláciu krvného obehu a metabolizmu. Fyzioterapeut môže pomôcť aj pri rehabilitácii po operácii alebo úraze. Fyzioterapia sa vo všeobecnosti spája s lepším zmyslom pre rovnováhu, lepšou koordináciou pohybov a lepšou pohodou.

Ako mi môže fyzioterapia pomôcť?

Či už využijete aktívnu alebo pasívnu fyzioterapiu, obe môžu mať vplyv na zmiernenie vašich príznakov. Pri aktívnej fyzioterapii pacient využíva vlastné sily na samostatné vykonávanie cvikov podľa pokynov fyzioterapeuta. Pri pasívnej fyzioterapii naopak fyzioterapeut pomáha pacientovi vykonávať cvičenia cielene, s využitím jeho vlastnej sily. 

Jednoducho povedané, fyzioterapia pomáha obnoviť slobodu pohybu – bez bolesti. Znižuje zápal tým, že zlepšuje rozsah pohybu v zaseknutých, stlačených, opotrebovaných kĺboch. Pohyby, ktoré boli predtým kvôli ochoreniu alebo poškodeniu nemysliteľné, sú teraz opäť možné. 

Môže tiež zmierniť svalovú únavu, napätie a bolesti chrbta na konci dňa spôsobené zlým držaním tela. Tieto časti si všetci všímame a môžu byť viditeľné aj pre vonkajšieho pozorovateľa. 

Zlepšenie našej rovnováhy alebo metabolizmu však nie je viditeľným výsledkom fyzioterapeutických cvičení. Napriek tomu majú významný vplyv na to, ako sa cítime vo svojej koži. Okrem zlepšenia našej pohody nám optimálne  fungovanie nášho tela umožňuje rýchlejšie zotavenie po operácii alebo úraze. Naše dobre fungujúce telo môže všetku svoju energiu venovať zotaveniu.


Fyzioterapia s kolenami hore, rozvoj pohybového aparátu.

 

Aké sú najčastejšie fyzioterapeutické cvičenia?

V súčasnosti mnoho ľudí trpí chronickými bolesťami chrbta alebo chrbtice. Túto bolesť možno rozdeliť na niekoľko typov, môže byť bodavá, tlaková alebo palivá. Môže sa vyskytovať v páse, v rôznych častiach chrbta alebo dokonca v krku a môže byť spôsobená sedavým spôsobom života alebo nadmerným cvičením. V takýchto prípadoch sa odporúča fyzioterapia chrbtice, ktorá pozostáva zo série pohybov na posilnenie svalov chrbtice.

 Okrem toho väčšina ľudí trpí ischiasom (stlačený sedací nerv). Ten spôsobuje neustálu bodavú bolesť, ktorá vyžaruje do nôh. Jej výskyt nezávisí od veku, ale od zdravia chrbtice, takže môže postihnúť aj mladých ľudí. Okrem bolesti môže obmedzovať aj náš pohyb, čo znamená, že sa nemôžeme hýbať, aj keď chceme. V týchto prípadoch môže fyzioterapia chrbtice v prvom rade pomôcť zmierniť bolesť a odstrániť stláčanie. Potom môže fyzioterapia chrbtice pomocou ďalších posilňovacích cvičení odstrániť aj príčiny, ktoré ich spôsobujú. 

Ako prebieha fyzioterapia na našej klinike?

Pri pohybovej terapii kombinujeme prvky fyzioterapie, pilatesu a jogy. Veľký dôraz kladieme na dýchanie, ktoré zohráva dôležitú úlohu aj pri odbúravaní stresu. Vykonávame ľahké, dynamické cvičebné zostavy, ktorých intenzita a štruktúra závisí od diagnózy.

Pri vykonávaní fyzioterapeutických cvičení je dôležité sústredenie a neustála kontrola tela. Pohyby sa vykonávajú pomaly a vedome aktivujú špecifické svaly vrátane svalov dolnej časti chrbta a hlbokých chrbtových svalov. Nepretržitý hlboký nádych a predĺžený výdych uľahčujú cvičenie a pomáhajú svalom pri kontrakcii a relaxácii.

Okrem cvičení môže byť súčasťou terapie aj liečebná masáž, ktorá výrazne pomáha uvoľniť svaly, zmierniť bolesť a uvoľniť „napätie“. 

Cieľom všetkých terapeutických procedúr je harmónia tela a mysle. Pacientov sa snažíme motivovať k pravidelnému cvičeniu aj po odchode z našej kliniky, okrem uvedomelého stravovania.

Značná časť našich pacientov trpí nejakým psychickým problémom (úzkosť, depresia, záchvaty paniky, poruchy spánku atď.), ktorý sa dá pozitívne ovplyvniť pravidelnou fyzickou aktivitou. Okrem normalizácie hmotnosti a formovania postavy zážitok úspechu zvyšuje sebadôveru a celkovú náladu, čo následne znižuje úzkosť, zlepšuje kvalitu spánku a robí nás energickejšími a dynamickejšími v každodennom živote.

Všetkým našim programom pohybovej terapie predchádza konzultácia, počas ktorej sa pri navrhovaní fyzioterapeutických cvičení zohľadňuje anamnéza a psychický stav pacienta. Týmto spôsobom sa dosahuje sloboda pohybu liečením tela a duše.

Cvičenie a vytrvalosť vedú k úspechu

Bez ohľadu na to, akú formu fyzioterapie sa praktizujete, kľúčom k úspechu je pravidelnosť a nepretržitosť cvičenia. Nemali by sme si myslieť, že hneď dosiahneme veľkolepé výsledky, hoci prvé sedenie prinesie dôležité výsledky. Pri začatí takéhoto programu je dôležité mať osobné odhodlanie stopercentne dodržiavať pokyny našich fyzioterapeutov a nájsť potrebnú motiváciu v najťažších chvíľach. 

Rezervujte si liečebný program teraz so zľavou!

15% zľava na rezervácie vybraných liečebných programov na obdobie 1. do 22. decembra 2024.


Ak máte vybraný program, kontaktujte nás telefonicky o viac info.

Köszönjük a feliratkozást!

Ďakujeme!
Vašu požiadavku na predbežnú rezerváciu sme úspešne zaznamenali!
Naši kolegovia vás budú čoskoro kontaktovať!