Akupunktúra je súčasťou tradičnej čínskej medicíny (ďalej ako TČM) a jej počiatky sa datujú až do roku 3000 pred Kristom. Môžeme povedať, že patrí k najstarším liečebným metódam na svete. Používala sa na zmiernenie bolestí a zlepšenie zdravia. Avšak, nepoužívali sa v nej vždy len ihly! Akupunktúra využívala v začiatkoch ostré kamene alebo ostré kosti.
Súčasná akupunktúra v sebe spája poznatky tradičnej východnej a modernej západnej medicíny a pri jej vykonávaní sa používajú špeciálne ihly, ktoré sa jemne aplikujú pod kožu pacienta na konkrétne akupunktúrne body. O tom, že je táto liečebná metóda obľúbená po tisícročia, svedčí aj fakt, že ju využíva viac ako tretina svetovej populácie.

Tréning akupunktúry na drevenej figúrke so znázornenými enegetickými dráhami.

História akupunktúry 

Európske pomenovanie “akupunktúra” vzišlo zo základného piliera čínskej medicíny “čžeň-czju”, čo označuje liečbu nahrievaním a bodaním. Časom prešlo vývojom pôvodných 9 ihiel, ktoré sa na túto techniku používali, a tiež aj kľúčové dielo “Úvod do klasického čžeň-czju”, ktoré je prvým systematickým opisom akupunktúry (a tiež moxibuscie, čo je stimulácia akupunktúrnych bodov priamym teplom). Kniha popisuje 349 bodov na tele na dráhach jin a jang, ich názvy, pozíciu na tele a spôsoby ošetrenia daných bodov.

Prečo je akupunktúra taká populárna?

Akupunktúra sa v súčasnosti teší rastúcej popularite vďaka ľuďom, ktorí čoraz viac vyhľadávajú metódy alternatívnych medicín. Využíva sa ako doplnková liečba popri klasickej liečbe modernou medicínou, pretože kombinuje tradičné postupy s vedeckými poznatkami. Moderné výskumy ukazujú, že pomáha pri zmierňovaní bolesti, podporuje regeneráciu a zlepšuje psychický stav.

 

Akupunktúrna liečba akupunktúrnymi ihlami v oblasti chrbtice

Ako akupunktúra funguje?  

Akupunktúra sa vykonáva sterilnými ihlami po dezinfekcii konkrétneho miesta na tele pacienta. Používajú sa ihly z rôznych materiálov, v závislosti od ich želaného účinku: zlaté ihly s aktivizujúcim, strieborné ihly so sedatívnym účinkom a ihly z nerezovej ocele s účinkom podobným strieborným ihlám.
Po správnom vpichu ihly dochádza ku echu akupunktúry, čo sa môže prejaviť pocitom napätia, tŕpnutia alebo elektrického výboja v mieste vpichu ale taktiež sa môže prejaviť prenos vzruchu do vzdialenejších oblastí tela. V prípade že telo na vpich nezareaguje, je potrebné ihlu reaplikovať.
Hĺbky jednotlivých vpichov sú uvedené pri ich charakteristike a čas pôsobenia závisí od želaného výsledku, od 30 sekúnd po 30 minút a viac. Od želaného výsledku závisí aj spôsob zavádzania a vyťahovania ihly  – pohyb môže byť pomalý, rýchly, priamy, prerušovaný, na etapy… akupunktúra je jednoducho umenie medicíny!

Ihly sa zavádzajú pod rôznymi uhlami, v závislosti od miesta na tele. 90° uhol sa používa pri miestach, kde je potrebné urobiť hlboký vpich. 35 – 45° uhol sa používa na miestach, kde je kontraindikovaný hlboký vpich (napr. brucho) a 15° uhol sa využíva pri aplikácii ihiel na tvári, hlave a na hrudníku.

Aké problémy môžeme liečiť akupunktúrou?

Akupunktúra má široké využitie pri rôznych fyzických aj psychických problémoch. Aké má akupunktúra účinky? Dokáže pomôcť s rôznymi bolesťami, zápalmi, migrénou, vysokým krvným tlakom, osteoartritídou, s problémami s trávením či pri chudnutí. Okrem toho pomáha a je veľmi obľúbená pri bolestiach chrbta, kĺbov a krku, nespavosti, strese a úzkosti.

Účinky akupunktúry

Akupunktúra v modernom svete má dvojo úloh a účinkov:

  • povzbudzujúcu a stimulačnú: v miestach so zníženou motorickou, senzitívnou alebo sekrečnou úlohou orgánu,
  • tlmiacu a sedatívnu: pri hypersekrécii, pri kŕčoch, bolestivých stavoch a pri hyperestézii.

Bolesti chrbta, krku a kĺbov

Akupunktúru využíva mnoho pacientov pri chronických bolestiach a ochoreniach spojených s pohybovým aparátom. Štúdie naznačujú, že akupunktúra pomáha pri bolestiach chrbta, krku, kĺbov či artritíde tým, že znižuje zápal a podporuje uvoľnenie svalstva.

Relaxačný účinok pri strese a úzkosti

Jedným z hlavných benefitov akupunktúry je jej účinok na psychický stav človeka. Podporuje uvoľnenie nervového systému a stimuluje tvorbu hormónov šťastia, čím prispieva k vytvoreniu pocitu vnútorného pokoja.

Nespavosť a problémy so spánkom

Akupunktúra pomáha pri nespavosti spôsobenej hormonálnymi zmenami či stresom. Pomáha zlepšiť kvalitu spánku tým, že harmonizuje energetické toky a podporuje stav relaxácie.

Zmiernenie príznakov chronických ochorení a bolestí

Akupunktúra sa osvedčila aj pri liečení chronických ochorení a bolestí, pri alergiách, migréne aj poruchách trávenia. Reguluje činnosť orgánov a znižuje zápalové procesy, čím prospieva k celkovému zníženiu nepríjemných pocitov, spojených s ochorením.

Čo je akupunktúrny bod?

Ako sme už spomínali, na ľudskom tele sa nachádza množstvo akupunktúrnych bodov. Tieto miesta majú označenie aj “účinné” alebo “aktívne” body. Všetky spolu zaberajú menej ako 1 % povrchu ľudského tela! Podľa TČM majú vymedzenú polohu a funkciu a sú miestom koncentrácie životnej energie čchi. Podľa súčasných vedomostí je týchto bodov až 692, no len cca 360 má hlbší klinický význam. Akupunktúrne body sa delia na:

  • klasické: ležia na dráhach jin a jang,
  • mimodráhové: dopĺňajú klasické body, no ležia mimo dráh,
  • nestále: objavujú sa iba pri ochorení a po vyliečení zmiznú,
  • mimoriadne: ležia na dráhach, no klasická akupunktúra sa o nich nezmieňuje.

Akupunktúrne dráhy

Aktívne body ležia na akupunktúrnych dráhach (meridiánoch), ktoré tvoria akýsi systém spojníc týchto aktívnych bodov. Tie prebiehajú súbežne s pozdĺžnou osou tela a sú prepojené navzájom a aj s vnútrom tela, čím vytvárajú komplexné prepojenie vnútra a vonkajšku tela. Aj dráhy sa delia na niekoľko druhov:

  • hlavné orgánové dráhy: je ich 12 (6 jinových a 6 jangových) a sú párové, napr. dráha pľúc, dráha srdca,
  • mimoriadne dráhy: je ich 6, z toho 2 párové a 4 nepárové, spájajú hlavné orgánové dráhy a vyživujú mozog a maternicu,
  • sekundárne dráhy: spojovacie, spájajú hlavné dráhy s bodmi iných dráh, je ich spolu 15,
  • pomocné dráhy: je ich 12 a zásobujú životnou energiou šľachy, kĺby a svaly,
  • zvláštne dráhy: spájajú dráhy jin a jang na rukách a nohách a vedú energiu jin do oblasti hlavy, kde sú len jangové dráhy, takže by sa tam jin inak nedostala.

Existujú pri akupunktúre kontraindikácie alebo riziká? 

Akupunktúra je bezpečná liečebná metóda, no nie je vhodná pre každého. K hlavným kontraindikáciám patria závažné infekcie, poruchy krvácavosti, tehotenstvo (je dôležitá predošlá konzultácia s lekárom – gynekológom/pôrodníkom) a zvýšená citlivosť na ihly. Dôležité je tiež vybrať si na akupunktúru overeného odborníka. Na Slovensku môžu vykonávať prax v akupunktúre iba vyštudovaní lekári.

Bolí akupunktúra?

Táto metóda je považovaná za málo bolestivú. Vpich ihly, ktorá je oveľa tenšia ako tie, ktoré poznáte z odberu krvi, je nebolestivý alebo len mierne pichľavý. Na citlivejších

miestach môže byť vpich trošku intenzívnejší. Po zákroku môžu byť ošetrované miesta jemne citlivejšie a v prípade ľudí s citlivou pokožkou sa môžu vyskytnúť malé modrinky.

Môže akupunktúra uškodiť?

Akupunktúra patrí k bezpečným technikám, no ako každá liečebná metóda, aj tu existujú riziká (ich výskyt je však veľmi nízky). Najdôležitejšie je vybrať si odborníka, ktorý pracuje so sterilnými nástrojmi a má vedomosti a prax, ktoré ho oprávňujú vykonávať akupunktúru.
Modriny, slabé krvácanie z miesta vpichu, chvíľkové mdloby, slabá bolestivosť ošetrovaných miest po zákroku, sú reakcie, spojené s ošetrením, no ich výskyt je málo častý a v 99 % prípadov odoznejú veľmi rýchlo po ošetrení.

Bežné reakcie po akupunktúre

Aká je bežná reakcia po akupunktúre? Môže byť pozitívna: prílev energie, zlepšenie symptómov, pocit uvoľnenia. Alebo zažijete dočasné zmeny vášho stavu v podobe únavy, zvýšenej citlivosti, pocitu chladu či tepla alebo dočasné zhoršenie symptómov (tzv. liečebná kríza). Tieto reakcie sú úplne v poriadku, pretože sú to reakcie tela na zmenu a následnú regeneráciu, ktorá vo finále zlepší váš zdravotný stav.

Po akupunktúre by ste si mali dopriať dostatok oddychu, zvýšený príjem tekutín a vyhnúť sa námahe, kofeínu a alkoholu.

 

Akupunktúra je metóda východnej medicíny, ktorú využíva veľké množstvo svetovej populácie. Ak ju chcete vyskúšať aj vy, zamerajte sa najmä na výber vhodného akupunkturistu – nájdite si odborníka, ktorý má potrebné vzdelanie a certifikácie. Na úvodnej konzultácii uveďte všetky vaše zdravotné problémy a možné kontraindikácie, pre vhodné a bezpečné nastavenie liečby. A pokojne si pozrite aj recenzie na daného odborníka alebo kliniku, na ktorej pôsobí.
Tak čo, vyskúšate túto tradičnú – netradičnú liečebnú metódu aj vy?

Köszönjük a feliratkozást!

Ďakujeme!
Vašu požiadavku na predbežnú rezerváciu sme úspešne zaznamenali!
Naši kolegovia vás budú čoskoro kontaktovať!